גיליון שלישי INSIDE OUT

טוב, אז אחרי ההתלהבות הגדולה והפרגון ( לא ברור מאליו ) נכנסנו למתכונת ההתמכרות לגליונות של אינסייד אאוט ….

ופעם – פסח !

בואו נדבר קצת על משה רבנו … משה נסיך מצריים שהפך לגואל ישראל ומנהיג העם, שליח האל שהוציאנו ממצריים  …

משה גדל כילד בארמון מלך מצרים פרעה, חונך כנסיך מצרים, היה חזק , בעל שליטה ומוביל  שאלתי את עצמי למה היה צריך מושיע ישראל להיות קודם נסיך מצרים ולא חלק מהעם העברי המשועבד והאם יש לכך הסבר מלמד ?

אז כפי שהבנתם כבר, לדעתי יש לכך הסבר שנטוע בהבנת שלושת רמות המודעות בשפה האימונית.

מודעות הינה תפיסה של האדם את עצמו, את המצבים והמציאות בה הוא חי , תפיסה המשפיעה על ההתנהגות והתגובות של האדם בחיי היומיום.

מצאתי שאפשר לחלק את רמות המודעות שלנו לשלוש מרכזיות :

מודעות של קורבן , מודעות של אחראי , מודעות של יוזם

מודעות של קורבן משמעותה היא : אני תלוי בסביבה , ביקום, בגורל ובעיקר באנשים אחרים בחיי . אני לא יכול לקבוע את המציאות אלא המציאות נקבעת עבורי לכן אני קורבן של כולם והמציאות נקבעת עבורי ע"י גורמים אחרים .

אנשים עם מודעות של קורבן יחיו בתחושה שאין להם שליטה על כלום, שאין להם יכולת השפעה ושאינם יכולים להוביל תהליכים שהיו רוצים כי …" המשק קשה..", "המציאות קשה ואין עבודה בשוק " , "אני לא יכולה ללמוד כי אין לי אמצעים" , "הבוס תמיד מקדם אחרים" וכו'

מודעות של אחראי משמעותה היא : אני תלוי באירועים שקורים לי , אני לא קובע או מוביל אירועים אך אני יכול לשנות את התוצאה ע"י התגובה שלי לאירוע . אם אגיב כך יהיה כך, ואני יכול לבחור להגיב אחרת והתוצאה תהיה אחרת . אנשים עם מודעות של אחראי יתחילו  להרגיש שליטה על התוצאות שלהם בחיים דרך ההתנהגויות שהם בוחרים כתגובה לאירועים שקורים להם.

לדוג' :  " אין הרבה לקוחות עכשיו אז אצמצם את הרכישות והמלאים שלי ואולי אפסיד פחות " אם אגיב לבעלי בצורה אחרת אולי אוכל לשכנע אותו לרכוש את הסלון החדש ".."  אם הבוס שלי יפטר אותי אבחר לצאת למעגל התעסוקה ולנסות הסבת מקצוע " וכו'

מודעות של  היוזם משמעותה היא : היוזם הוא בעל השליטה האמיתית , הוא מאמין שהכל תלוי בו , שהוא יוצר את המציאות בחייו וגם אם לא מצא דרך יחפש דרך אחרת עד שימצא . הוא המחזיק בדעה שישנו פתרון תמיד וגם אם אין רואים אותו זה לא אומר שלא קיים . היוזם חי חיים מלאים של שליטה ומשמעות . הוא יוצר את התוצאות בחייו ומודע לכך שהכל כולל הכישלונות הם היצירות שלו ורק שלו , לכן ילמד מניסיונותיו, יחפש פתרונות ויפתח אופציות בכל עת כי "תמיד יש פתרון … והשאלה היא איך להגיע ליותר לקוחות " , " אם לא הצלחתי זה אומר שרק פסלתי אפשרויות בינתיים אמשיך לחפש " " אני צריך לתכנן את העתיד שלי לפרטי פרטים ולהתחיל לפעול גם כשאני לא רואה את התמונה השלמה " " אני חיי בביטחון מלא שהדברים בידיים שלי לטוב ולרע "

אז נחזור למשה ,

משה חיי חיים ראשונים שונים מכל העבדים העבריים כדי לייצר מודעות פנימית של יוזם , של אדם המבין שהשליטה והתוצאות הם בידיו.

משה למד והתחנך כנסיך בעל יכולת השפעה ושליטה, מהמקום הזה אימץ לעצמו ברמת המודעות את היכולת לייצר תוצאה שאף עבד עברי לא יכול אפילו לחשוב עליה – שניתן ואפשר להוציא את העם העברי מעבדות לחירות .

משה מבין את היכולות הזו , משה יודע שאפשרי תמיד להשיג את התוצאה – רק צריך למצוא את הדרך …

דרך עשר המכות …ועוד לפני …

דרך של בלבול , דרך של נדידה ושוטטות במדבר הגדול, דרך האמונה , דרך המחויבות ליעד, דרך הביטחון בכך שהדברים תמיד לטובה … דרך כל אלו יצאנו מעבדות לחירות וכל השאר היסטוריה ,

העניין הוא לזכור שדרך ההבנה של איפה אני נמצא ברמת התודעה אני יכול לייצר תודעה רחבה יותר ולצאת מעבדות לחירות אמיתית . חירות לשלוט בתוצאות בחיי !

שלכם,

חניתה

- Mark Twain